Obtisk na sklo, porcelán, keramiku, nebo smaltované plecháčky si můžete sami vyrobit. Co je k tomu potřeba?
1.) Sítotisk
2.) Materiál
3.) Několik tipů
Co je to obtisk a jak to funguje :
Barvy se nanášejí na speciální obtiskový papír technologií sítotisku. Barvy jsou následně přetisknuty přenosovým lakem, který v případě vypalovacích obtisků shoří při výpalu. V případě že se použijí organické barvy na sklo, použije se snímatelný lak.
Takto zhotovený obtisk se po namočení přenese na výrobek a vypálí (org.b.vysuší) na příslušnou teplotu.
Než se podíváme podrobněji na jednotlivé kapitoly, řekněme si ještě, jaké obtisky můžeme vyrábět:
- Obtisky NT
(Použití na: sklo, porcelán, keramiku, smaltované nádobí reklamní/dekorativní). Tip.: často používané v kombinaci s barvami HGC, kterými byly dekorované výrobky odekorovány stříkáním.
- Obtisky na sklo 500-580°C
Použití na: sklo, smaltované výrobky. Vyjímečně lze použít i na porcelán a keramiku, ale s vědomím horší chemické odolnosti.
- Obtisky na porcelán a keramiku 700 - 800°C
Ideální pro dekorativní a reklamní výrobky. Pro hotelový porcelán volte raději vtavné obtisky viz. dále.
- Obtisky na porcelán a keramiku "vtavné" 1100 - 1200°C
Poro svou časovou a energetickou náročnost je tato dekorace realizována již v průběhu výroby porcelánového nádobí.
Ad 1) Sítotisk
K výrobě obtisků budete potřebovat plochý sítotisk. Může být ruční, nebo poloautomatický a samozřejmě i 3/4 automat :-). Tisková deska by měla být s přisáváním, aby byl obtiskový papír dobře fiksován.
Ad 2) Materiál
- Obtiskový papír / Formáty: 60x40, 50x70, 60x80
- Barvy
- Organické pro výrobu NR obtisků
- Keramické (500-580°C, 700-800°C, 1100-1200°C) Pozn.: keramické barvy jsou pastovány s tixotropními médii na speciálních třecích trojválcích, aby bylo dosaženo požadované jemnosti (pod 20 um)
- Laky
- Laky na NT obtisky
- Základní (permanentní)
- Sloupávací (před finálním vysušením výrobků se musí sloupnout)
- Lak na keramické obtisky (shoří při teplotách cca 300°C)
Ad 3) Několik tipů
- Obtisky na sklo doporučujeme podkládat bílou barvou. Keramické barvy mají horší krytí. (Tip.: bílou podkladovou grafiku udělejte mírně menší, než následně tištěné vrstvy. Zamezíte tak nežádoucímu "svícení" vyčuhující bíle barvy.)
- Obtisky na bílý porcelán či keramiku netřeba podkládat bílou. V případě tmavé glazury však bude pravděpodobně nutné použít bílou barvu jako podkladovou.
- Při tisku laků na NT obtisk je nezbytné dodržet technologickou časovou prodlevu mezi tiskem 1. a 2. laku. Při nedodržení se laky spojí.
- Obtiskový papír nechte minimálně 24 hodin rozložený v místnosti, kde budete tisk provádět. Papír se tak stabilizuje a soutisk bude snáze proveditelný.
- Po odtsranění sloupávacího laku na NT obtiscích (při pokojové teplotě obvykle cca 12-24hod od aplikace) doporučujeme vlhkou hadrou provést očištění výrobky před vložením do sušící pece. Jinak zaschlé kapky během sušení vytvoří šmouhy.
- Obtisky vypalujte až po jejich důkladném zaschnutí. Zbytková vlhkost by při výpalu vytvořila praskliny, krátery a dirky v obtisku.
- Počasí, teplota a zejména relativní vlhkost mají při sítotisku velký vliv na doby schnutí ale i na rozměrovou stabilitu obtiskových papírů