Letní počasí znamená nejen vyšší teploty, ale i výkyvy vlhkosti vzduchu. Co to pro dekoratéry skla znamená? Na co si dát pozor? Na to se podíváme v následujícím článku. Článek rozdělme na kapitolu "Barvy na sklo" a kapitolu "Pískování skla".
BARVY NA SKLO
a) Změna viskozity:
- Se zvyšující se teplotou se snižuje viskozita barev. Barvy jsou řidší. Pokud běžně barvy ředíte, v teplých dnech budete pravděpodobně přidávat méně ředidla, případně méně vody u barev ředitelných vodou.
Pokud budete aplikovat na výrobek stejně silnou vrstvu jako v chladném počasí, kdy je barva více naředěna, je potřeba počítat s tím, že kryvost a tedy i výsledný vzhled barvy bude trochu jiný. Kryvost bude vyšší.
Pokud se rozhodnete dávkovat stále stejné poměry (ředidel či vody), pak musíte počítat s tím, že se barva bude při aplikaci chovat jinak. Bude víc řídká. To může také ovlivnit výsledný vzhled. Ať se rozhodnete tak, či onak, je jisté, že byste měli být opatrní a výstupní kontrolu provádět velmi důsledně.
- Pokud máte klimatizovanou výrobu, pak máte méně starostí. Pak je ještě otázka, zda i sklad barev je klimatizovaný. Pokud barvy skladujete v prostorách s odlišnou teplotou než je ve výrobě, doporučujeme barvu před použitím přemístit do výroby vždy s dostatečným předstihem, aby se teplotně vyrovnala. Až poté si barvu případně dořeďujte podle potřeby a způsobu použití (stříkání, sítotisk, rollercoater atd.).
b) Prašnost a pyl:
- V mnoha provozech zaměstnanci bojují s vedrem průvanem. Počítejte však s tím, že otevřenými okny a dveřmi pouštíte do provozu také prach a pyl. A to je náš nepřítel.
c) Výskyt hmyzu:
- V letním období je zvýšený výskyt hmyzu. Ukázalo se, že některé typy barev přitahují například malé mušky (tzv. „muchničky“).
PÍSKOVÁNÍ SKLA
a) Výkyvy relativní vlhkosti:
- Lepidlo použité na UV fotocitlivých pískovacích šablonách snižuje svou lepivost při příliš suchém ovzduší. To by během léta nemělo hrozit. Může však docházet k výkyvům, případně s použitím klimatizací i k poklesu vlhkosti. Pokud tedy zaznamenáte zhoršení lepivosti pískovacích šablon, pužijte osvědčené postupy pro zvýšení vlhkosti (jako v zimním období). Pomůže vám zvýšení relativní vlhkosti v celé místnosti, kde aplikaci šablon provádíte.
Samotné šablony lze zvlhčovat také jen lokálně. Například pomocí generátorů páry viz. video …. Při aplikaci jedné šablony si vystačíte i s vlastním dechem.
- Změna relativní vlhkosti má také vliv na sypkost abrazivního materiálu v pískovačce. Pokud není abrazivo vlhké, snáze se s ním pískuje. Může se stát, že budete muset upravit nastavení směšovače, který byl nastaven pro více suché zimní období.
b) Vyšší teploty:
- Kompresor slouží jako důležitý zdroj stlačeného vzduchu, zároveň je ale i zdrojem nežádoucího hluku. Proto bývá umístěn v oddělených, často menších prostorách. Je však důležité mít na paměti, že kompresor produkuje teplo, a v těchto prostorech tak může hrozit nebezpečný nárůst teploty. Pokud k nárůstu dochází, zajistěte dostatečné větrání a zvažte i instalaci teplotního nebo požárního čidla.
Snad vám článek pomůže lépe zvládat svou práci. A pokud jsme na něco zapomněli, napište nám.